Peamised tugevused ja arengueeldused
-
Valla asukoht Tallinna läheduses, suurepärased transpordiühendused, sh raudtee ja väikelennuväli, ning asumine nn Tallinna kuldse ringi sees, loovad soodsad tingimused nii elanikele kui ka ettevõtlusele.
-
Rapla vald on tuntud oma puhta looduse, turvalisuse ja rahuliku õhkkonna poolest. See teeb vallast atraktiivse elupaiga erinevatele vanusegruppidele, sealhulgas nii noortele peredele kui ka eakatele.
-
Vallal on tugev haridusvõrk alates lasteaedadest kuni gümnaasiumi tasemeni. Lisaks sellele rikastavad kultuurielu mitmekesised üritused ja aktiivsed huvikoolid, mis pakuvad elanikele võimalusi enesearenguks ja vaba aja veetmiseks.
-
Aktiivsed kogukonnad ja mittetulundusühingud on olulised kohaliku identiteedi kandjad ning säilitajad.
-
Rapla vald on investeerinud hästi toimivasse infrastruktuuri, sealhulgas teedevõrgustikku, kergliiklusteedesse, jäätmejaama ja tervisekeskusesse. Samuti on tagatud esmatasandi arstiabi ja hea tasemega sotsiaalhoolekanne.
-
Lähedus suurele keskusele nagu Tallinn avab häid võimalusi ettevõtluseks. Vallal on suur ettevõtluspotentsiaal, mida toetavad stabiilne elanikkond, kes on suures osas iseenda tööandjad, ning kaugtöö tegemise võimalused.
-
Vallas on head tingimused sportimiseks ja tervislike eluviiside harrastamiseks, sealhulgas mitmed spordirajatised ja terviserajad.
-
Rapla on tuntud oma rikka kultuurielu poolest, mida ilmestavad mitmed suured üritused ja festivalid, mis toovad kohale külastajaid ka väljaspoolt maakonda.
Peamised väljakutsed
-
Amortiseerunud kinnisvaraturg ja vähesed elamispinnad tekitavad probleeme nii olemasoleva elanikkonna majutamisel kui ka uute elanike meelitamisel.
Uusarenduste puudumine piirab perede võimalusi leida sobivaid elukohti.
-
Maapiirkondades on internetiühendus kehv, mis raskendab ettevõtlust ja kaugtöö võimalusi.
Puudulikud transpordiühendused, eriti äärealadel, mõjutavad noorte ja eakate igapäevaelu ja liikuvust.
Energiataristu on vananenud ja uuendamata, mis seab ohtu energiajulgeoleku.
-
Rahvastiku vananemine ja noorte väljaränne on suur probleem, mis mõjutab nii tööjõuturgu kui ka sotsiaalteenuste pakkumist.
-
Kõrgemalt kvalifitseeritud töökohtade puudus ja piiratud ettevõtlusinfrastruktuur takistavad kohalikku majanduskasvu.
Tugeva tööstusbaasi puudumine ja traditsioonilise tootmisettevõtluse vähesus piiravad majanduslikke arenguvõimalusi.
-
Turismi potentsiaali alakasutamine ja struktureeritud turundusstrateegia puudumine jätavad kasutamata looduslikud ja kultuurilised ressursid.
Kohaturunduse nõrkus ja tagasihoidlik koostöö naabervaldadega vähendab piirkonna atraktiivsust.
-
Tervishoiuteenuste, eriti esmatasandi meditsiiniteenuse kättesaadavus on puudulik.
Eriarstiabi ja kvalifitseeritud spetsialistide, nagu perearstide ja logopeedide, nappus mõjutab elanike heaolu.
-
Haridusasutuste, eriti koolide taristu ja tehniline varustatus vajab parandamist.
Kogukonna kaasamise protsessid peavad olema sisulisemad ja regulaarsemad, mis aitab kasvatada kogukonda usaldust ja tõsta aktiivsust kohalikus elus osalemisel.
-
Põhjavee kaitsmata olek ja kõrge pinnasevee tase seavad ohtu piirkonna veevarustuse kvaliteedi.
Suurte infrastruktuuriobjektide, nagu Rail Baltica, mõju väärtuslikele elukeskkondadele tekitab survet loodusressurssidele ja elukvaliteedile.
-
Bürokraatia ja aeglased otsustusprotsessid avalikus sektoris pidurdavad efektiivset reageerimist probleemidele ja vajadustele.
Pikaajalise arengustrateegia puudumine ja investeeringute vähesus takistavad põhjalikku ja jätkusuutlikku arengut.
Lisa oma ettepanek
Kas midagi olulist on hetkeolukorra analüüsist puudu? Kas midagi võiks sellest loetelust välja võtta? Pane kirja oma ettepanekud või tähelepanekud, et saaksime nendega arengukava koostamisel arvestada.